close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWUM 2018/I

 • 29 kwietnia 2018

  Jarosław Stawiarski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Turystyki i Sportu i Radosław Gruk Konsul Generalny RP w Ałmaty wraz z donatorami Leszkiem Urbą Prezesem Fundacji Energa i Arturem Krzykiem Prezesem ONICO SA przecięli biało-czerwoną wstęgę dokonując uroczystego otwarcia boiska piłkarskiego.

  Po poświęceniu boiska przez Jana Tyrawę Biskupa Diecezji Bydgoskiej przyszedł czas na pierwszą bramkę. Stojący na bramce Konsul Generalny Radosław Gruk nie miał szans po celnym strzale Ministra Jarosława Stawiarskiego. Przekazana na tę okazję przez Ministra Adama Kwiatkowskiego futbolówka z autografami reprezentacji Polski znalazła się w siatce.

  Obiekt sportowy powstał z inicjatywy Konsula Generalnego Radosława Gruka i Ministra Jarosława Stawiarskiego, którzy pozyskali środki od dwóch polskich spółek – Energa SA i ONICO SA. Polscy donatorzy sfinansowali w całości budowę nowoczesnego boiska piłkarskiego.

  W uroczystości wzięli udział liczni goście m.in. Adam Kwiatkowski Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jarosław Stawiarski Sekretarz Stanu w MSiT, Andrzej Papierz Podsekretarz Stanu w MSZ, Małgorzata Gosiewska Poseł RP, Zastępca Przewodniczącego sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Mateusz Szpytma Zastępca Prezesa IPN, Jan Tyrawa Biskup Diecezji Bydgoskiej, Ks. Leszek Kryża Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, Kordian Borejko Prezes Związku Sybiraków, ponad trzydziestoosobowa grupa delegatów z Polski, władze miasta Kapszagaj, kazachstańska Polonia i podopieczni przyparafialnego przytułku dla sierot społecznych.

  Przyparafialny przytułek dla sierot społecznych w Kapszagaju prowadzony jest przez polskiego księdza Artura Zarasia. Obecnie przebywa w nim ponad 60 dzieci różnych narodowości, kazachskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, ujgurskiej , tatarskiej i polskiej. Za sprawą hojnego daru polskich donatorów dzieci będą mogły korzystać z nowoczesnego obiektu sportowego. Boisko będzie obiektem ogólnodostępnym dla lokalnej społeczności.

  Serdecznie dziękujemy firmom Energa S.A. i ONICO S.A. za świadectwo wielkiego serca!

  Projekt zrealizowano w ramach organizowanego przez Konsulat Generalny RP w Ałmaty Tygodnia Polskiego w związku z 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  Z nami były TVP Polonia i TVP 3.

  1
  2
  38
  3
  4
  14
  18
  36
  28
  21
  20
  5
  26
  31
  13
  15
  33
  23
  16
  11
  22
  10
  12
  30
  24
  25
  27
  29
  32
  34
  35

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: